top of page

UZUN İNCE BİR YOLDAYIM / DOĞA DİRENİŞÇİLERİ

Büyük Anadolu Yürüyüşü (2011)

‘’ Gezegenimiz, üzerinde yaşayan tüm canlılarla birlikte tarihte görülmemiş bir yıkımla karşı karşıya. İnsanoğlunun aşırı tüketime dayalı bugünkü yaşam şekli nedeniyle ortaya çıkan doğa yıkımı, geri dönüşü olmayan bir noktaya doğru hızla ilerliyor. Her on üç dakikada bir, yeryüzünde bir canlı türü daha yok oluyor. Günümüz insanı, var olmanın yegâne yolunu ihtiyacının fazlasını üretmek ve tüketmek olarak görüyor. Bu anlayış, doğa üzerinde egemenlik mantığını temel alan sonu gelmeyen bir kâr hırsıyla tüm yaşam kaynaklarımızı metaya dönüştürüyor. Sınırsız tüketime dayalı bu sistemin Türkiye’deki yansıması, çok daha korkunç bir tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Artık bir seçim yapmak zorundayız: Ya sınır tanımayan tüketim alışkanlıklarımızı sürdürerek, doğayla birlikte kendimizi de yok edeceğiz ya da onunla uyumlu bir yaşamı seçeceğiz.’’  diyerek; 2 Nisan 2011’de Anadolu’nun farklı noktalarından yola çıkan kervanlar, 21 Mayıs 2011’de Gölbaşı’nda buluştu.

 

Yürüyüşe katılanlar arasında değişik meslek gruplarından insanlar bulunmaktaydı. Amaçlarının doğaya zarar veren uygulamaların durdurulması için Ankara’da yetkililerle görüşme yapabilmek ve seslerini duyurabilmek olduğunu ifade ediyorlardı.

 

Ankara içine yürüyüp, Kurtuluş Parkı’nda basın açıklaması yapmalarına yürüyüşün izinsiz olması ve güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi. Grup bir süre, Gölbaşı ve ODTÜ Vişnelik’te kamp kurup, ilgilenen STK lara yürüyüşleri ile ilgili bilgi verdi, etkinlikler düzenledi. Sonra köylerine, kasabalarına, vadilerine döndüler.

 

Bu proje Trakya-Marmara Kervanı’nın 02.05.2011 tarihinde İstanbul’dan çıkışından itibaren 28.05.2011 tarihine kadar çekilmiş fotoğraflarından oluşmaktadır.

bottom of page