top of page

MELİS ÖZÇİĞDEM (2019)

 

Melis Özçiğdem’in futbol ile ilk tanışıklığı dayısının tüm kuzenleri toplayarak takım oluşturması ve mahallenin çocukları ile birlikte yaptıkları maçlarla gerçekleşti. Sonrasında futbolcu olmak istediğinde ailesinden destek gördü.

1995 te lisanslı futbolcu olarak Altay'ın kadın futbol takımında başladı. 13 Yıl futbol oynadı. 7 yıl Milli takımda yer aldı. Futbolculuğunun son yıllarında hakemlik de yapmaya başladı. 3.Ligde üç sezon ulusal hakem kadrosunda yer aldı. 2.Lig, PTF 1.Lig ve Türkiye Kupası maçlarında 4. hakemlik yaptı. Nisan 2017 de UEFA’nın 17 yaş altı Avrupa Şampiyonası finallerinde hakem olarak yer aldı. Final maçına kadar elenmediği için kategori atladı. Bir süre Süper Ligde ilave yardımcı hakemlik yaptı. 41 erkek hakem arasında tek kadındı. 13 yıldır hakem, 5 yıldır FİFA Hakemi olarak görev yapıyor. Aynı zamanda 11 yıldır Beden Eğitimi öğretmenliğini sürdürüyor. Okulda kurduğu takımda başarılı öğrencileri var.

Türkiye’de Bölgesel erkek hakem sayısı 260 iken, kadın hakem sayısı 20 ve yardımcı erkek hakem sayısı 473 iken kadın yardımcı hakem sayısı 52. Türkiye’de şu an yalnızca üç FİFA Kadın Hakemi var.

Bir sezon boyunca, ilki sezon başında, 4 tane koşu testi oluyor. Koşu testi geçildiğinde bir sonraki koşu testine kadar maç alınabiliyor. Maçlarla ilgili antremanlar dışında yaptıkları hazırlıklar da var. Oyuncu analizi, takım analizi ( Oyuncunun aldığı kartlar, takımın aldığı galibiyet mağlubiyet, daha önce aynı takımların birbiriyle yaptıkları maçlar nasıl geçmiş, aralarında husumet var mı) gibi.

Erkek hakemlerin ayrım yapmadığını ve kadın hakemleri desteklediğini belirtiyor. Erkek futbolcuların, kadın hakem gördüğünde daha kolay yanıltıp, maçla ilgili kararları etkileyebileceklerini düşündüklerini, ilk 5-10 dakikadaki yönetimi gördüklerinde maçın normal seyrine döndüğünü söylüyor. Özellikle çabuk sinirlenen oyuncuyla empati kurarak oyuncuyu kontrol altına almanın mümkün olabildiğini, bunun da maçın sorunsuz geçmesini sağladığını ifade ediyor.

O başarılı kadın hakemlerimizden biri. 

bottom of page