top of page

SU BİZE SÖYLER (2021)

 

Su, yaşamımızı sürdürebilmemiz için çok önemli. Bunu hepimiz biliyor  olmamıza rağmen bitmek bilmeyen ‘’ihtiyaçlarımız’’ iklim değişikliğine neden oluyor ve su kaynakları hızla tükeniyor.

Suya olan yaşamsal bağlılığımız yanında, içinde suyun da olduğu bir manzara bizi psikolojik olarak rahatlatır. Doğa, stresi azaltır, duygu durumunu iyileştirir ve zihinsel performansı arttırır.

İçinde kristaller olduğu ve bu kristallerin bilgiyi hafızasında tutmasını sağladığı ile ilgili araştırma yaptıklarını söyleyen bilim insanları var. Henüz tam olarak kanıtlanmamış olsa da suyun hafıza hücresinde dört yüz binlerle ifade edilen bilgi hücresi bulunduğu, hücreler arasında bilgi alışverişinin su sayesinde olduğunu söylüyorlar.

Gerek yaratıcı düşlerde gerek bilimsel gerçeklikte su yeniden yaratır, ayırır ve bağlar. Bu bağlayıcılık yaşamı başlatır. Mitolojide, farklı uygarlıklarda su ile ilgili tanrı ve tanrıçalar, her zaman var olmuş. Anlatımları ve önemi farklı farklı olsa da su pek çok toplumun, ritüellerinde canlılığı simgelemiş.  

Suya yaklaştığınızda ve detaylara odaklandığınızda, o ışıkla oynaşırken, size mucize resimsel görüntüler ile cevap verir, hafızasına kaydettiklerini yansıtır. Ne kadar güçlü olduğunu hissedersiniz

bottom of page